Załóż bezpłatne konto

Co to jest paczka sortowalna?

 

Wytyczne kuriera dla paczek sortowalnychByłoby idealnie, gdyby wszystkie paczki, które chcemy wysłać, mieściły się w określonych wymiarach, kształtach i wadze, by bez najmniejszego problemu mieścić się w parametrach przesyłek sortowalnych, czyli takich, które można automatycznie segregować. One również nie wymagają dodatkowych opłat związanych z ręcznym sortowaniem, czy specjalną obsługą.

O tym, czy paczka jest sortowalna świadczy przede wszystkim jej kształt – musi być regularna, w kształcie sześcianu. Najprościej jeśli jest to po prostu karton, który nie przekracza wskazanych przez daną firmę kurierską wymiarów. Należy dodać, że paczka nie może posiadać żadnych elementów wystających. To, czy nasza przesyłka jest sortowalna, musimy sprawdzić przy wpisywaniu w formularz jej parametrów. Oprócz podania dokładnych wymiarów i wagi musimy określić, czy spełniamy wymagane przez kuriera wytyczne. Warto zatem zapoznać się, jak dokładnie wyglądają one u różnych firm.

Paczka sortowalna DPDW DPD ograniczają wagę przesyłki sortowalnej do 31,5 kg, a długość nie może przekroczyć 150 cm. Firma ogranicza również sumę wymiarów kartonu do 300 cm. UPS wylicza wagę gabarytową paczki na podstawie wzoru dł. x szer. x wys. (cm) / 5000 i jeśli jest większa od rzeczywistej, to ją bierze pod uwagę. Jedna i druga nie może przekroczyć 30 kg, a długość maksymalna 120 cm. Oczywiście paczka musi być zapakowana w karton. DHL oblicza wagę przestrzenną przesyłki według przelicznika 1m3 przesyłki = 250 kg. Maksymalna może wynosić do 31,5 kg, a długoś 2 m. Firmy kurierskie stosują różne przeliczniki i stawiają różne ograniczenia dla przesyłek sortowalnych.

Rozróżnienie i prawidłowe określenie przesyłki sortowalnej to nie tylko oszczędność pieniędzy. W momencie gdy okaże się, że nie doszacowaliśmy paczki, będzie ona cofnięta z automatycznej sortowni i odesłana do segregacji ręcznej. To się wiąże z naliczoną dodatkową opłatą oraz wydłużonym czasem realizacji usługi. Co istotne, ubezpieczenie przesyłki nie zadziała, w momencie gdy paczkę niesortowalną wyślemy jako sortowalną i zostanie ona uszkodzona.

 

Możesz być zainteresowany także:

Paczka sortowalna 

Dodatkowe koszty do przesyłek

Co daje ubezpieczenie przesyłki?